Noční Cirkus - Erin Morgenstern

22. září 2013 v 21:17 | Blackeli |  Recenze
Takže začínáme :D. První recenze bude na skvělou a zatím poměrně neznámou knížku Noční Cirkus, prvotinu talentované americké spisovatelky Erin Morgenstern. Na rovinu řeknu, že zpočátku jsem knížce moc nevěřila, ale po pár stránkách mě dostala a zařadila se na první příčku mých knih. :D

Anotace: Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla… Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků, jejímž vítězem se má stát ten, jehož učedník zůstane na konci hry živý. Celie a Marco jsou však k sobě i k cirkusu, který má být jevištěm jejich hry, připoutání mnohem více, než si jejich mistři dovedli představit.


Mé myšlenky: Tak tahle knížka mě ohromila! Při zběžném pohledu jsem si řekla: "Zase nějaká nová fantasy, jako vždy plná klišé a romantiky." No, zmýlila jsem se. Začetla jsem se a už nedala z ruky. Příběh není nijak epický ani plný akce, je spíš poklidný, snad až pohádka pro velké, ale to ho společně s tím, jak nádherně je napsán - neboť Erin Morgensternová je mistrině slov - dělá tak kouzelným.

Děj sleduje dvě časové roviny. Jedna se točí kolem Marca a Celii a lidí okolo cirkusu, ta druhá sleduje osud farmářského synka Bailyho, který se do cirkusu zamiluje a nakonec v jeho osudu bude hrát větší roli, než by si mohl představit. Obě roviny se nakonec setkají ve velkolepém závěru.

Postavy jsou velmi dobře napsané a je na nich promyšlený každý detail a téměř všechny jsou sympatické, zvláště jsem si oblíbila Panenku a Výlupka, dvojčata narozená v cirkuse a samozřejmě Marca s Celií. Není sice moc originální, že se do sebe zamilují, ale spisovatelce se to povedlo podat tak, že v tom není ani stopa klišé.

A teď k hlavnímu trumfu této knížky, kterou je atmosféra. Ta je doslova magická a táhne celý příběh. Právě popisu atmosféry ustupuje i samotný děj, autorčin popis vás doslova vtáhne do sebe a už se necítite jako pozorovatel, ale jako součást cirkusu. Kouzlo prostředí podporuje i samotné odehrávání děje v cirkusu, což je magické místo samo o sobě, období 19. století, do kterého je děj zasazen a také města jako mlžný Londýn, stará Praha či romantická Paříž, kam cirkus zavítá. Ještě několik hodin po dočtení cirkusu, což bylo někdy ve 3 ráno, jsem jakoby cítila vůni karamelu a v duchu viděla všechny ty černobílé stany a zázraky v nich ukryté. Kdyby byl cirkus skutečný, nejspíš bych nedokázala myslet na nic jiného.

Hodnocení: 10/10 :3 :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama